Erasmus

Aktivity a výstupy projektu Erasmus

Učitelia Evanjelickej spojenej školy v Prešove a jej dvoch organizačných zložiek, Evanjelickej základnej školy s materskou školou a Evanjelického kolegiálneho gymnázia, sa zapojili do projektu Erasmus Plus Staff Mobility (mobilita pre zamestnancov). Projekt je určený pre učiteľov, ktorí sa chcú ďalej odborne vzdelávať  vo svojej oblasti, a tiež chcú jazykovo rásť a vymieňať si skúsenosti s kolegami z iných európskych krajín. Erasmus Plus je program EÚ pre vzdelávanie, odbornú prípravu, mládež a šport. Zmyslom celého projektu  má byť mobilita najmä vnútorná, posun  vmyslení, v každom prípade konfrontácia s európskym školstvom s ľuďmi z praxe a z toho istého odboru. Očakáva sa, že výstupom týchto mobilít bude zavedenie nových podnetov do praxe, utvrdenie sa v tom, čo robíme aj my v našej škole dobre a na čom môžeme pracovať.

Projekt nám v rozmedzí dvoch rokov ponúkol 13 mobilít v Londýne. Trinásti učitelia sa teda mohli zdokonaliť v oblastiach, ktoré si z ponuky sami vybrali, konkrétne Kreatívna metodológia vyučovania angličtiny, Kultúra a spoločnosť, Manažment školy a svoj vlastný manažment, Mladší žiaci, a nakoniec  populárne vyučovanie rôznych predmetov metódou CLIL. Všetky spomínané kurzy boli inšpiratívne a pre učiteľa s otvorenými očami naozaj znamenali posun a obohatenie o nové metódy. Rovnako oslovili začínajúcich učiteľov, ako aj pre učiteľov s dlhoročnou praxou. Navyše, ako zatiaľ jediný, prepojil tento projekt dve zložky školy, základnú školu s gymnáziom, a poskytol priestor pre ešte lepšiu spoluprácu a kontinuitu začatých stratégií. Predpokladom, aby sa učiteľ mohol zapojiť do takéhoto projektu, bola znalosť jazyka na úrovni B2, avšak zúčastnení učitelia z niektorých krajín sotva dosiahli úroveň B1, a aj napriek tomu boli schopní komunikovať a kurz bol pre nich prínosom. Toto len potvrdzuje myšlienku, že jazyk je prostriedkom komunikácie, nie je nutné, aby bol stopercentný a dokonalý, nutné je, aby sa ho aj žiak a aj učiteľ nebál používať, pretože len tak bude naozaj mobilný a len tak sa posunie vyššie. Spomínané metóda CLIL je toho príkladom,  využíva interdisciplinárny prístup k vyučovaniu cudzieho jazyka a ďalšieho predmetu. CLIL dáva žiakom možnosti používať nadobudnuté jazykové kompetencie v prirodzenej zmysluplnej komunikácii a využívať cieľový jazyk ako prostriedok komunikácie a zároveň aj ako prostriedok učenia sa. Konečným cieľom celého projektu je pomôcť našim žiakom zlepšiť ich kvalitu života a zaradiť sa do trhu práce. Našťastie, nezabudol ani na učiteľov a dal im možnosť cítiť sa naozajstnými a plnoprávnymi Európanmi.

Zúčastnení:

CLIL: Mgr. Lucia Beňová (BIO, GEO), Mgr. Lucia Malčovská (BIO, ANJ), Mgr. Miroslava Dzubajová (SJL, DEJ), Mgr. Anna Demčáková (BIO, CHE), Mgr. Zuzana Kmeciková (DEJ, OBN)

Manažment školy: PhDr. Marián Damankoš , PhD. (DEJ, OBN)

Kurz pre učiteľov mladších žiakov:  Mgr. Ivana Majerníková, PaedDr. Ľubica Demčáková

Kreatívna metodológia: Mgr. Lucia Malčovská (BIO, ANJ), Soňa Grestyová (ANJ, HUV), PaedDr.  Katarína Brendzová, PaedDr. Eva Kecerová, Mgr. Martina Feničová


Inovatívny materiál - PaedDr. Ľubica Demčáková

 

Výstupy

PaedDr. Ľubica Demčáková

PaedDr. Eva Kecerová

Mgr. Martina Feničová

Mgr. Ivana Majerníková

PhDr. Marián Damankoš, PhD. - slovensky

Organizačné zložky: 
Podkategória: 
Školský rok: